Unifikovaný vzhled - trolejbus 14Tr číslo 341 po GO v Plzni
v provozu |
Fotogalerie trolejbusů 14Tr zde |
fyzicky zrušen | |
prodán | |
historický | |
odstaven v DP |
Na konci roku 1982 došlo na škodovácké zkušební trolejbusové trati z Horního Žďáru do Jáchymova k velké havárii trolejové sítě způsobené cizím vozidlem. Na několika stech metrech vedení prakticky zmizelo. Trolejové dráty, armatury a výložníky ležely v příkopech, v potoce i po okolních skalách. Za těchto okolností byla ohrožena výroba i export trolejbusů. Každý nový vůz zde totiž musí před opuštěním závodu ujet předepsaný počet kilometrů... pokračování
(1) - vozy 377, 378, 380 odstaveny 22.5.2014. Kvůli mimořádnému
odstavení vozů 21Tr
reaktivovány a opět nasazeny na linky ve dnech 17.-19.6.2014
(2) - vůz 375 je vybaven postřikovacím zařízením na likvidaci námrazy
z troleje
(3) - vůz 376 - zkoušky zařízení na rozehřívání námrazy ohřevem botky
Původní podoba trolejbusu 327
Trolejbus 346 ve stavu po dodání
Trolejbus 305 - stav v roce 2007
Trolejbus typu 14TrM
Historický trolejbus 14Tr08/6 číslo 311 (ex 29 Hradec Králové)
Tehdy se do Ostrova nad Ohří vypravilo několik montážních čet z různých měst, aby trať opravily. Mezi nimi byl i montážní vůz s osádkou z Pardubic. Díky rychlému společnému zásahu se podařilo nebezpečí zastavení výroby zažehnat a nové trolejbusy Škoda 14Tr mohly být expedovány nejen do zahraničí, ale i do našich měst. Ve výrobních halách se tehdy dokončovaly také první čtrnáctky pro Pardubice.
Trolejbusy 14Tr představují zlom ve výrobě trolejbusů Škoda. Samonosná karosérie hranatého tvaru a vzduchové pérování tento typ značně odlišují od předchozích výrobků.
Hlavní technické údaje :
celková délka 11 300 – 11 340 mm
šířka skříně 2 500 mm
maximální výška trolejbusu 3 410 mm se spuštěnými sběrači
výška podlahy na vozovkou 740 – 750 mm
rozvor náprav 5 420 mm
pohotovostní hmotnost 10 400 kg ± 5% (14TrM)
počet míst k sezení 24 - 29
počet míst k stání 51 - 56
nejvyšší provozní rychlost 65 km/h
Přední tuhá náprava je svařena ze silnostěnné trubky a dvou
výkovků. Zadní náprava je buď Škoda nebo Rába. Hydraulické monoblokové řízení
je funkční i v případě přerušení dodávky tlakového oleje. Pérování vozu
zajišťuje 6 vlnovcových pružin. Stejnosměrný sériový motor o trvalém výkonu
100 kW je napájen prostřednictvím pulsního měniče. Jízdní pedál je umístěn
zcela vpravo. Trolejbus má tyto druhy brzd :
a) provozní – pneumatická dvouokruhová působí na všechna kola (1.okruh hnací
náprava, 2. okruh přední náprava) – samostatný pedál zcela vlevo,
b) odlehčovací – elektrodynamická, působí na kola hnací nápravy s pneumatickým
dobržděním – pedál uprostřed,
c) parkovací – pružinová, působí na zadní kola – ovládá se ručním ventilem,
d) nouzová - v případě poruchy jednoho okruhu brzdí zbývající okruh.
Elektrodynamická brzda byla ve dvou provedeních: s cizím buzením (napětí z troleje), později pak nezávislá (napájená ze sítě 24V). Vozy prvních sérií měly jeden alternátor poháněný pouze trakčním motorem. Pro lepší dobíjení baterií a také pro bezporuchový provoz nezávislé brzdy byly další vozy dodávány s druhým alternátorem, který měl pohon od vlastního pomocného motoru. Později bylo při výrobě od prvního alternátoru upuštěno. V Pardubicích se toto řešení uplatnilo zpětně i u starších vozů, kdy k pohonu alternátoru je použit vyměněný motor servořízení.
Sběrače původně ocelové byly v letech 1993 až 1995 postupně nahrazeny plastovými tyčemi Esko. Po vyřazení trolejbusů Škoda 9Tr se tak Pardubice staly prvním městem provozujícím pouze lehké sběrače. Botky Esko jsou na rozdíl o hlavic Škoda lehčí a nejsou vyklápěcí, avšak mají řadu jiných prvků chránících trolejové vedení po případném výpadku sběrací tyče. Od roku 1995 byly do Pardubic dodávány trolejbusy modernizované verze Škoda 14TrM. Liší se zejména vzhledem předních a zadních čel, která jsou zasklena až ke střeše. Místo okének s transparenty zde jsou informační panely BUSE, zpočátku vybavené otočnými terčíky a osvětlené zpředu, později sestavené z LED diod. Nástup této techniky svádí k zamyšlení nad vývojem informačních zařízení u pardubických trolejbusů. V padesátých a šedesátých letech se tabulky s názvy cílových zastávek objevovaly v předních transparentech, čísla linek se umísťovala za přední a zadní skla. Později se objevily boční tabule s průběhem celé linky a s otočnou plechovou šipkou, která ukazovala směr jízdy. Na přední a zadní podokenní části vozů 7 a 8Tr byly dosazovány prosvětlené skříňky, do kterých se zasouvaly černé plechové šablony s čísly linek. Trolejbusy 9Tr většinou používaly v nadokenních transparentech převíjecí plátno, které bylo u trolejbusů 14Tr nahrazeno opět plechovými tabulemi. Vozy v provedení „M“ pak mají kromě předního displeje s číslem a názvem konečné stanice a zadního displeje pouze s číslem ještě i boční panel, kde se kromě trvale svítícího čísla linky a cílové zastávky stále dokola objevují názvy některých dalších stanic.
Od roku 1998 bylo několik starších vozů ve vlastních dílnách rekonstruováno do podoby verze 14TrM včetně informačních displejů. Při té příležitosti byly vyměněny i původní pružinové stahováky Škoda za typ Railtech. Pružinový stahovák má dvě základní funkce. Jemná pružina zajišťuje odvíjení provazu při změnách výšky vedení nebo při bočním vychylování sběrače. Silná pružina se uvádí v činnost při prudším zaškubnutí za provaz (např.při výpadku ze sítě) a zajistí rychlé stažení sběrače pod úroveň trolejového vedení. Po každém zapůsobení musí řidič tuto pružinu natáhnout klikou. Stahováky francouzského typu – Railtech – fungují prakticky stejně. Mají však řadu vylepšení: méně omezují pohyb sběračů, výměnu pružin lze provádět bez nebezpečí zdemolování celé dílny, pro zvýšení bezpečnosti při manipulaci mají aretaci, bez natažení ochranné pružiny nelze nasadit sběrač do sítě, vykazují delší životnost apod. K natažení pružiny slouží malá ráčna, kterou je každý takový vůz vybaven.
Typ Škoda 14Tr tvoří druhou historicky početně nejsilnější skupinu pardubických trolejbusů. Kapitola jejich nákupu se pravděpodobně uzavřela v roce 2001, kdy podnik získal tři starší trolejbusy ze sousedního Hradce Králové nutné k zabezpečení zamýšleného provozu do sídliště Dubina. U těchto posledních vozů byla učiněna výjimka a přidělena jim evidenční čísla již dříve použitá.
Fotogalerie trolejbusů 14Tr zde
>> na začátek stránky <<
aktualizace této stránky: 01.06.2022 , http://www.trolejbus.cz