Archiv stránek trolejbusu 353

Trolejbus.cz > Novinky ze stránek trolejbusu 353 > Archiv
18. srpna 2007 - Omyly a mýty díl I. a aktuální info
Dovolím si malinko upravit "hlášku" Pavla Soukupa, kterou uvádí cyklus o bezpečnosti na silnicích STOP - Mezi řidiči i cestujícími je rozšířeno mnoho polopravd, omylů a mýtů o řízení vozidel MHD. Těch omylů a mýtů mně napadá hodně, v dnešním prvním dílu uvedu dva:

Mýtus 1 - autobus má velká okna a zrcátka a proto jeho řidič vidí kolem vozu lépe než řidič osobáku
Lepší pohled má pouze směrem dopředu, kdy kouká z nadhledu čelním oknem. Jinak je to ale absolutní nesmysl. Autobus (nebo samozřejmě i trolejbus) má sice větší zrcátka a okna, ale také větší mrtvé úhly ve výhledu řidiče. Ve výhledu z místa řidiče vadí nejen sloupky předního okna, ale (a to si hodně lidí neuvědomuje) výrazně také právě ona velká zrcátka. V pohledu do pravého zrcátka zase vadí odrazy ve skleněných dveřích kabiny. A například při odjíždění ze zastávky vyjíždí autobus vlastně jen "na zrcátka" - v pravém sleduje poslední dobíhající zoufalce, v levém provoz na silnici na kterou vyjíždí. Navíc řidič MHD musí sledovat lidi ve voze ve vnitřním zrcátku, a tak je div, že má vůbec občas čas podívat se i před autobus. A i tam moderní vozy už nemají zrcátko směrované na přední nárazník, takže úplně před vůz také není vidět.
Především chodci odmítají tyhle věci chápat. V horším případě se snaží nechat se přejet rozjíždějícím se trolejbusem (tragický případ z února 2003 na Dukle to jen potvrzuje). V lepším případě se alespoň jako cestující vztekají, že na ně řidič nečeká, ačkoliv přicházejí právě ze směru některého mrtvého úhlu.
Mrtvý úhel
Tohle jsou sice mrtvé úhly osobáku, ale nepochybujte, že autobus je na tom podobně.


Omyl 2 - vozidla MHD naschvál zpomalují provoz v křižovatkách a zatáčkách, klidně mohou jet rychleji
Existují "řidiči", kteří psychicky nezvládají projet třeba kruhový objezd za autobusem MHD a rozčilují se, že jede pomalu. Technicky vzato většinou vozidla MHD rychleji jet můžou. Jenže řidiči osobáku si vůbec neuvědomují, že v autobuse lidí stojí, že jsou tam kočárky a třeba i invalidní vozíky. Všem odvážným nechápajícím doporučuji následující pokus - připojte si za své silné osobní auto nákladní přívěs. Na něj instalujte několik sedaček a dvě madla pro stání. Následně na vlečňák umístěte několik dobrovolníků - důchodců, maminek s kočárky a podobně - a zkuste se projet po městě. S rychlými rozjezdy u semaforů, s rychlými průjezdy kruhovými objezdy atd. Schválně kolik jich dovezete...
Ale raději to nezkoušejte a raději věřte tomu, že s desetitunovým busem naloženým lidmi se nedají řezat zatáčky jako s osobákem.

Už jsem chtěl pokračovat trochu jiným tématem, ale naopak jsem musel psaní přerušit. Do švagra Ivana jedoucího s rodinou na dovolenou totiž u Dražkovic na semaforech na nové silnici na Chrudim narazila za ním jedoucí paní a zlikvidovala jeho Š120L. Odvezl jsem naštěstí nezraněnou rodinku zase domů a čekal se švárou na nehodovku. Jenže jsem ji nedočkal, dneska je totiž nějaký špatný den a spousta nehod. Navíc se během toho čekání stala tragická nehoda osobáku a motorkáře o pár kilometrů dál u Medlešic. Policie uzavřela úsek Dražkovice - Medlešice, což spolu se uzavřením úseku kolem závodiště kvůli akci tam konané a švárovou nehodou výrazně prodloužilo jízdu mezi Pardubice a Chrudimí. Nakonec pomoc při odtahu auta převzal švagrův tchán a já se mohl vrátit.

Takže ještě k pardubické dopravě - od neděle 19.8. asi až do neděle 2.9. bude uzavřena Palackého ulice mezi OD Tesco a Domem služeb. První a poslední den uzavírky bude úsek uzavřený pro MHD. Proto i zítřejší linka 51 jede odklonem - podrobnosti na webu DPmP. Ostatní doprava bude celou dobu jezdit po ulici za hotelem Labe a po nové spojce k zimnímu stadionu. Kvůli tomu byly změněny semafory na této křižovatce. Už od ukončení rekonstrukce jsou naprogramované divně, teď se opět něco změnilo. Především je nově možné odpočit z Masarykova náměstí směrem na Závodu míri, což dříve nešlo.

Nějak jsem teď dlouho nic nevyfotil, tak alespoň jedna fotka naší t-399. Ten nesmyslný nápis na displeji byl jen pro tu fotku, déle než dvě minuty jsem lidi neděsil :)))
Do galerie ze srazu GAZ klubu jsem nasypal ještě 29 fotek od kolegy PB. Na jedné z nich je například i fotka ťuklé Volhy o které jsem psal minule. Mimochodem - galerie PSHŽD už obsahuje 1815 obrázků.

6 obrázků z Bukurešti
Nakonec jeden přírůstek do velice málo aktualizované rubriky Jiná města. Nově se můžete podívat na 6 obrázků z Bukurešti. Autora, který je tam před pár dny nafotil, znám sice 25 let, ovšem na jeho přání jeho jméno neuvádím.


A to je vše přátelé! Mám totiž před sebu 14 dní DOVOLENÉ!

 Kategorie: Nově na webu| JR | 13:05 | odkaz

Stránky trolejbusu 353, nejen o trolejbusech - http://www.trolejbus.cz