Archiv stránek trolejbusu 353

Trolejbus.cz > Novinky ze stránek trolejbusu 353 > Archiv
2. října 2007 - MHD na internetu - díl I
Nejsem sice super extra odborník na přístupnost webu a podobné věci, nějaké informace a praxi snad mám. Proto přináším první díl (subjektivního) popisu webových prezentací provozovatelů MHD. Pro začátek jsem zvolil provozovatele z blízkosti - kromě Dopravního podniku města Pardubic to je Dopravní podnik města Hradce Králové, Connex Východní Čechy a MHD Chrudim, Technické služby Havlíčkův Brod a nakonec Dopravní podnk města Jihlavy. Nechci nijak hodnotit, snažím se jen konstatovat aktuální stav. Takže popořadě podle velikosti měst a provozů MHD:

1) DP Hradec Králové - www.dpmhk.cz

DPmHK - titulní stránka dne 2.10.2007
Náhled titulní stránky

Z pohledu webmasterského je web DPmHK nejzastaralejší. A to přesto, že byl nedávno trochu podivným způsobem "modernizován". O grafické podobě webu raději ani mluvit nebudu - snad jen že v hlavičce nechybí "nezbytný" obrázek autobusu, navíc ještě doplněný vykukující čipovou kartou. Chyby "webové" - odkazy nerozlišené od běžného textu, jednotlivé stránky se všechny jmenují "Dopravní podnik města Hradce Králové a.s.", neexistuje jiný odkaz na titulní stránku kromě kliknutí na hlavičku. Zásadní chybou je nemožnost zvětšit text na stránce. Ostatně tenhle problém mají kromě našeho webu (proč se nepochválit) všechny ostatní. Na webu DPmHK neexistuje mapa webu ani vyhledávání uvnitř webu. Zobrazení webu je v prohlížečích typu IE nebo Firefox v pořádku. Minoritní typy prohlížečů nezkoumám - proč vysvětlím na konci příspěvku.
Po obsahové stránce obsahuje web všechny základní informace, které by DP nabízet měl. Většinou jsou schované pod odkazem "MHD". Tedy plánek sítě, tarifní podmínky i informace o předprodeji. Jen velice všeobecně jsou uvedené kontakty a to důsledně bez jmen odpovědných pracovníků. Možnost podat elektronicky dotaz nebo stížnost neexistuje. Navíc některé informace jsou dostupné pouze jako PDF, což je nepraktické. Aktualit na titulní stránce je za letošní rok jen 12, některé texty jsou zastaralé a například kapitola Historie končí v roce 1997. Kladem naopak určitě je možnost vyplnit žádost o Městskou kartu online.
Jízdní řády - jako většina podniků používá DPmHK statické JŘ generované programem od firmy FS Software. Trochu chaotické je značení platnosti - odkaz zní "Jízdní řády platné od 29. ledna 2005 Autor: Admin-DPMHK, datum aktualizace: 17.5.2007 11:32:03", navíc na jednotlivých JŘ je dole poznámka Omezení dopravy MHD platí v pracovní dny: od 14.2.do 18.2.2005, od 1.7. do 31.8.2005, od 27.12. do 30.12.2005. Z toho by se dalo usuzovat, že v letech 2006 nebi 2007 se omezení dopravy nekonalo či konat nebude. Statické jízdní řády se dají docela slušně vytisknout - ukázka. Trochu divná je absence odkazu na vyhledání spojení na serveru IDOS, ačkoliv tam spoje DPmHK jsou.

2) DP Pardubice - www.dpmp.cz

Náhled www.dpmp.cz
Náhled titulní stránky

Tady samozřejmě jako spoluator webu nemůžu nic moc komentovat. O chybě zobrazení hlavičky v Opeře se ví, jinak podle mne web obsahuje vše, co by obsahovat měl. Grafickou podobu bych si dokázal představit trochu jinou, ale náš zákazník - náš pán schválil tuhle. Právě proto, že jsem webmaster dpmp.cz, uvítám kritické připomínky - pište do komentářů.
Pokud jde o statické jízdní řády, jejich podobu neovlivním - ale až na tlusté rámečky kolem sloupků je tisková podoba slušná - ukázka.

3) DP Jihlava - www.dpmj.cz

náhled www.dpmj.cz
Náhled titulní stránky

Webové stránky DPmJ se tváří nejmoderněji ze všech posuzovaných. Jsou postavené na redakčním systému Mambo (což není ani dobře ani špatně). Na rozdíl od chybějících informací na jiných webech mi tady jako poněkud zbytečné připadají informace že "Dnes je úterý 2. října 2007, svátek má Olivie a Oliver" a že "Vítáme Vás na stránkách Dopravního podniku města Jihlavy, a.s.". Hlavička webu obsahuje tradiční vozidlo MHD (zde v podobě 21Tr, ovšem bez sběračů) - kliknutí na logo nefunguje jako odkaz na titulní stranu, což je normálně běžné. Docela zvláštní je šířka stránky - při šířce 1024px jsou po stranách velké široké okraje, ale ani zoufalci s šířkou 800px neuvidí všechno - tak úzký obsah zase není. Jako u mnoha jiných webu není možné zvětšit písmo a chybí i mapa webu.
Po obsahové stránce lze na webu najít všechno co je třeba - a to mnohem logičtěji řazené než u DPmHK. Kontakty na DP jsou velice stručné a omezují se na jeden telefon, jeden fax a jeden e-mail. Aktuality na titulu jsou plynule doplňovány.
Jízdní řády - opět klasické statické od FS, tisková verze malinko posunutá, ale v pohodě čitelná - ukázka. K dispozici je i zazipovaná offline verze jízdních řádů, ovšem neexistuje vyhledávání spojení, a to ani na serveru IDOS.

4) MHD v Chrudimi - www.chrudim.cz/mhd

chrudim.cz/mhd

Městskou dopravu v Chrudimi provozuje Connex Východní Čechy ze skupiny Veolia Transport. Ovšem pokud na webu hledáte informace o provozu, musíte chvíli zkoumat. Jízdní řády jsou k nalezení na www.chrudim.cz/mhd. Jenže pokud chcete další informace, tak jsou utopené na webu Connexu VČ, který má velice zapamatovatelnou adresu "http://www.veolia-transport.cz/tmpl/XStartPage.aspx?id=6626&epslanguage=ML" - samozřejmě se tam proklikáte postupně z webu veolia-transport.cz.
Jízdní řády na webu chrudim.cz se dají hodnotit jen z funkčního hlediska - a fungují dobře. Kromě zobrazení zastávkových JŘ (včetně odkazů na polohu zastávek v mapě) se dají stáhnout i klasické "ČSAD jízdní řády" - ukázka. Spojení v MHD Chrudim se dá vyhledávat i na IDOSu, odkaz na něj nechybí, ale trochu nelogicky se jmenuje "Jízdní řád MHD Chrudim oficiálně schválený MÚ Chrudim".
Na webu Connexu je k nalezení pár dalších informací - například o čipových kartách v MHD. Další info je zase v sekci Press room, celkově je to ale dost neuspořádané. Stálo by za to všechny informace sloučit na jednom místě.

5) MHD Havlíčkův Brod - http://www.tshb.cz/mhd_rady.asp

náhled webu TS Havl. Brod
Náhled webu TS Havlíčův Brod

Informace o MHD v Havlíčkově Brodě jsou na webu provozovatele - Technických služeb města. Google je ale bez problému najde. Web je jednoduchý, obsahuje ale všechno podstatné. Ani tady nechybí obligátní obrázek moderního vozidla MHD. Protože hlavička webu patří Technickým službám, tak jedna fotka Citybusu je alespoň na stránce jízdních řádů. Ty jsou buď ve formátu htm (ukázka) nebo jako PDF. Trochu kiks je použití písmenka "č" v názvech souborů s jízdními řády, prohlížeče si s tím ale dnes už poradí. Na webu jsou k nalezení i aktuality, poněkud prapodivně ve formátu DOC. Kontakty jsou k nalezení pod odkazem "Středisko MHD a opravárenství" a na webu nechybí ani "Kniha přání a stížností" neboli možnost zaslat e-mailový dotaz nebo stížnost. Celkově je web na poměry malého provozu MHD zcela dostačující a ani jeho nenápaditá grafika není na škodu.

Tím zatím končím s exkurzí na cizí weby a vrátím se k tomu, proč mne zajímá především zobrazení v IE a Firefoxu. Odtajním tady souhrn informací o návštěvách na webu DPmP. Soubor s údaji ze září je ke stažení tady (pdf). Na konci jsou grafy poměrů jednotlivých druhů prohlížečů - a kombinace IE 6, IE 7 a Gecko (Mozilla a Firefox) dosahuje okolo 92 procent. Opera má kolem 6 procent, což sice není úplně nezanedbatelné, ale také ne rozhodující. Optimalizace pro nižší rozlišení než 1024 px na šířku je také už poněkud o ničem, takových návštěv bylo jen 5,9 procent. Další věcí jsou optimalizace pro PDA a podobné stroje, to jsem ale u webů nezkoumal.

 Kategorie: Nově na webu| JR | 19:17 | odkaz

Stránky trolejbusu 353, nejen o trolejbusech - http://www.trolejbus.cz