Archiv stránek trolejbusu 353

Trolejbus.cz > Novinky ze stránek trolejbusu 353 > Archiv
22. května 2008 - Autobus, který měl smůlu
Dnes přinášíme opět zajímavé čtení od kolegy Lp - dnes bude řeč o pardubickém autobusu s evidenčním číslem 14/II.

Ke dni 31.1.1969 zařadil DPmP do evidence téměř nový autobus (r.v.1968) Škoda 706 RTO CAR (výrobní číslo 72506804), který zakoupil od STS Dražkovice. Autobus byl ozdobený proužky laděnými prý do zelena a sloužil hlavně zájezdové dopravě. Cestujícím sloužily jedny čtyřdílné shrnovací dveře. V létě 1971 měl tento vůz těžkou nehodu v Polsku, když v plné rychlosti zezadu narazil do stojícího nákladního auta. Příčinou nehody byla zřejmě únava řidiče autobusu. V té době totiž bylo běžné jezdit téměř bez přestávek. Po nočním návratu z jednoho zájezdu klidně vyslali řidiče ještě nad ránem na zájezd jiný. Zničený autobus se vrátil do Pardubic na vagónu. Z fotek si můžete udělat představu o tom, kolik v plně obsazeném voze bylo asi zraněných.

Podle údajů z podnikového archivu byl autobus číslo 14 přestavěn na červeno – krémový městský se dvěma dvoudílnými dveřmi. Jinými slovy, zřejmě dostal úplně novou karosérii. Měl však nadále stejnou poznávací značku PU-30-89 a protože mu zůstala „rychlá“ zadní osa, byl také hojně využíván pro kratší zájezdy. V červnu roku 1974 se nedaleko Nasavrk na rovném úseku silnice téměř čelně střetl s jiným erťákem. Byl to autobus ČSAD jedoucí na lince Chrudim – Ctětín – Nasavrky – Seč – Hedvíkov. O této nehodě toho moc nevím. Snad jen to, že se asi jednalo o nepřiměřenou rychlost a nezvládnutí vozu naším řidičem.

Autobus číslo 14 tak opět přišel k rozbité přední části. Po opravě pak jezdil ještě do 1.10.1979, což je datum jeho inventárního vyřazení a převedení do JZD Rokytno. Archívní obálka s fotografiemi starými 30 a více let a označená heslem „nehody“ je opravdu velmi naditá. Dříve byly sice silnice poloprázdné, ale nehod autobusů bylo jako máku. Některé umělecké fotografie zničených interiérů byly dokonce posílány na výstavy. Inu v době, kdy se opěvoval „dým z továren“, bylo možné leccos (což za pár let určitě v trochu jiném slovosledu řeknou naši potomci i o nás).

Fotogalerii z nehod nebohého autobusu číslo 14 najdete zde.
© Lp květen 2008
Autobus 14
Kliknutím na fotku otevřete galerii autobusu 14

- - - - - - - - - - - - - - - - -

Trolejbus 34
Už před měsícem poslal kolega kFo dvě fotky 14Tr0 číslo 34 v roce 1990 v Mariánských Lázních, ale až dnes jsem je přidal na web - pokračujte kliknutím na fotku


 Kategorie: Jen tak| JR | 21:25 | odkaz

Stránky trolejbusu 353, nejen o trolejbusech - http://www.trolejbus.cz