Archiv stránek trolejbusu 353

Hlavní stránka webu trolejbusu 353 > Archiv - dubna 2006

30. dubna 2006 - Nejbližší zajímavé akce
Začátek sezóny se kvapem blíží a tak tady chci připomenout akce, které chystáme v nejbližší době. Možná to ještě nebude všechno, ale do prázdnin by nás mělo čekat následující:
6. a 7. května - TT víkend: jízdy motorových vozů M131.1 z Pardubic do Všestar, kyvadlová přeprava Hradec Králové - Všestary. V neděli potom pojede v době mezi 10:55 a 13:10 fotovlak po dnes už bývalé trati 046 do Smiřic.
12. května - zahájení sezóny Musea: slavnostní otevření Musea MHD a železnice v Rosicích nad Labem. Pro zvané hosty měl být od radnice na Pernštýnském náměstí vypraven autobus 706 RTO DPmP, komplikace může přinést rozkopání ulic v centru.
13. května - okružní vlak po lokálkách: jízda motoráku M131.1 po okružní trase Pardubice - Moravany - Chrudim - Přelouč - Pardubice - Rosice. K tomu bude v provozu trolejbus 353 v trase Sluneční - nádraží - Kamenec.
20. a 21. května - objednaná akce: jízdy po chrudimských lokálkách. M131.1 + trolejbus 353. Neveřejná akce
25. a 26. května - Bambiriáda: již druhý výlet trolejbusu 353 do Chrudimi na dětskou akci
8. června - za mašinkou do Chlumce: výlet M131.1 do Chlumce nad Cidlinou na tamní zahradní železnici
10. června - cyklovlak: objednaná jízda M131.1228 do Nového Města na Moravě.
10. června - jízdy do Prachovic: motorový vůz M131.1133 a parní lokomotiva 423.009 na zvláštních vlacích ZDARMA.
17. června - Nymburk: tzv. Postřižínské slavnosti, návoz návštěvníků akce.
Podrobnosti o železničních akcích najdete přímo na webu PSHŽD na stránce Akce. Po osobní dohodě je možné se většinou zúčastnit i tzv. uzavřených akcí.
 30. dubna 2006v 08:29 | odkaz
28. dubna 2006 - Autobusy Radek Bartoš
Včera jsem spáchal mini-webík pro Autobusovou dopravu Radka Bartoše. Je to jen jediná stránečka, časem tam přidám další - pro autobusové nadšence samozřejmě i fotogalerii. Zatím je tam jen kontakt > http://autobusy-bartos.wz.cz/.
U autobusového nádraží vznikl směrem do centra samostatný pruh pro autobusy, dost řidičů si s ním ale hlavu neláme. Viz foto:


Když už jsem tam byl, nafotil jsem také pár záběrů busů Connexu - jsou na stránce Connex.
 28. dubna 2006v 19:05 | odkaz
27. dubna 2006 - Výměna sběračů na 24Tr
Během včerejška byly u trolejbusů Škoda 24Tr vyměněny rovné laminátové tyče sběrací soustavy Lekov / Esko za jiné laminátové tyče s konci zahnutými vzhůru náhodou též od firem Lekov / Esko, čímž byly u trolejbusů Škoda 24Tr vylepšeny jejich jízdní vlastnosti zejména v místech se sníženou výškou trolejového vedení. Názorná ukázka průjezdu podjezdem s novými sběrači:

A podobně názorná ukázka průjezdu s klasickými sběrači:

Text i foto ©Lp (kliknutím fotky zvětšíte)
 27. dubna 2006v 20:38 | odkaz
22. dubna 2006 - Den země a jiné drobnosti
Ve čtvrtek a pátek jezdil trolejbus 358 již tradičně u příležitosti Dne země pro ZŠ Staňkova. Několik fotek kolegy PB najdete na stránce o akci. V Plzni vyjel už třetí genrálkovaný trolejbus 14Tr na zkušební jízdy. Je jím vůz 345, fotku najdete na jeho stránce ve fotogalerii.

Akce najdi pět rozdílů :-) První fotka (z roku 1988) je odporně vyrobená a jen běžně skenovaná, ta druhá (focená včera) je zase umělecky proti slunci a uměle odbarvená, ale něco přece jen ty fotky spojuje. Klikněte si...
1988 na Slovanech 2006 na Dukle
 22. dubna 2006v 21:45 | odkaz
18. dubna 2006 - Trolejbusy 24Tr na zkušebních jízdách
Několik fotek kolegů Lp a MJ doplněno do fotogalerie trolejbusů 24Tr. Dnes se vydaly na zkušební jízdy ("tébézetky"). Jako první vyjel trolejbus 318, na obrázku je jeho páté kolo u vozu a malá číselně-evidenční provokacička:
Páté kolo u vozu
 18. dubna 2006v 22:08 | odkaz
17. dubna 2006 - Murphyho zákony v MHD
Před časem proběhly na diskusi K-reportu o pardubické MHD některé speciálně aplikované Murphyho zákony pro nejenom pardubickou MHD. Vytáhl jsem to z diskuze a najdete je tady > ve spolkovém blogu. Pokud máte nějaký další, tak ho tam připište do komentářů...
 17. dubna 2006v 22:59 | odkaz
16. dubna 2006 - Vozový park měním já i DPmP
Dnes dorazily do Pardubic všechny tři trolejbusy 24Tr, které k roztrpčení příznivců dostanou krutě nelogické evidenční čísla 317, 318 a 319. U všech čísel se jedná o třetí obsazení. Z vagónů se skládaly dopoledne, kolem jedenácté jsem na místě už viděl jen prázdné plošiňáky. Naštěstí alespoň něco zachytil agent Lp:
Trolejbus 317 cestou do DPmP

No a vozový park aktuálně měním i já. Tím novým přírůstkem je Felicia Combi z roku 1996. Hned druhý den se vozidlo odzkoušelo i při přepravě šotouše na fotoflek:
Felda na fotofleku
Kliknutím na fotku přejdete na stránku s dalšími fotkami

A ještě jednou k autům. Pokud by se zájemce o Favorita našel mezi čtenáři tohoto webu, tak si může stáhnout tenhle balíček 5 fotek. Je toho asi 3,3 mega a je na nich zcela aktuální stav auta bez jakéhokoliv šlechtění, leštění a vylepšování. Dnes nás Favorit odpoledne povozil s kolegou jednatelem - nic extra jsme sice nenafotili, ale při jediné zajímavosti - přípřeži dvou banánů se mi povedla fotka, pracovně nazvaná "Spokojený šotouš":
Výřez, kliknutím otevři celek
 16. dubna 2006v 19:06 | odkaz
13. dubna 2006 - Prodávám auto, ale dějí se i jiné věci
Přeskočím všechny informace o trolejbusech a MHD - mám tady Favorita na prodej. Všichni, co mne a to auto znáte osobně víte, že to bylo zcela bezproblémové auto. Ale přece jen jsem s ním ujel 60.000 km a nastal čas ho vyměnit, nejraději za kombíka. Takže to shrnu - je tady jeden Favorit z roku 1992 s původním lakem už místy rezatým a trochu opravovaným a STK do 3/2007. Auto je dovezené z Německa a v ČR jsem byl první majitel. Do 60 tkm je orazítkovaná i servisní knížka. Auto je obuté do zimáků už spíš jen na dojetí přes léto, oplývá otáčkoměrem, mlhovkami, trochu odrbanými potahy, vypínačem zapalování, zadním stěračem a starším RMG Sony. Najeto má poctivých 154.000, ale motor není rozhodně nijak unavený ani žíznivý. Protože auto jezdí spolehlivě, nenavštěvuje moc servis (pokud si vzpomínám, tak letos byly náklady na údržbu zatím 10 Kč - žárovky do obrysovek). Asi už budou chtít vyměnit ložiska zadní nápravy, předek a brzdy byly dělané pořed třemi lety (ale tedy před 60 tisíci km) spolu s výměnou hlavy motoru. Takhle jsem autíčko chválil v březnu 2005 - článek z archivu a takhle při dosažení 150.000 km - článek z archivu.
Takže pokud máte zájem - pište, volejte. Při rychlém jednání přihodím nenamontované střešní okno. Cena k jednání je třeba 28.888 Kč :-)

Tady přikládám alespoň trochu aktuální fotku - stará 14 dní, ale ne moc ostrá. Vážným zájemcům nafotím zhora, zdola dle přání - zatím musím v autě hlavně uklidit.

A co se děje jinak - heslovitě - dnes dorazil do Pardubic z Plzně modernizovaný trolejbus 341. Tři trolejbusy 24Tr by měly dorazit o velikonočním víkendu. V sobotu je další brigáda na vodárně, ta minulá se docela podařila. Přidáno pár fotek do fotogalerií, ale zatím opravdu víc nestíhám.

Trolejbus jsem potkal ve Valech bez foťáku, ale stihl jsem vyslat zprávu do DP - takhle trolejbus zachytil kolega Lp
 13. dubna 2006v 22:44 | odkaz
9. dubna 2006 - Trolejbustuning? Trolejbuskros!
Když si kliknutím na náhled otevřete fotku trolejbusu 349, všimněte si jeho nápadně snížené výšky přední nápravy a naopak zvýšené zadní. To, co by mohlo vypadat jako počátek tuningu, je ve skutečnosti jen momentka z dopadu trolejbusu po jednom ze skoků na rozmláceném dláždění Dašické ulice. Do začátku její rekonstrukce už chybí jen týdny, tak si to zřejmě trolejbus chtěl ještě užít. Fotku pořídil kolega LuTep.
Přistávající 14Tr

Na ptákoviny má webmaster čas a připravenou aktualitu na spolkový web nedá, říká si teď kolega jednatel. Jednu podivnou LuTepovskou fotku na web dá, ale moje krásné autobusy ne, říká si pro změnu přispěvatel vanas. A další si říkají podobné věci. Pánové, omlouvám se. Nemám na to už sílu, dneska už nedám nikam nic a jdu spát. Ale snad už brzy.
 9. dubna 2006v 21:20 | odkaz
9. dubna 2006 - Nestíhám, ale ešdu sem dát musím
Jak je vidět z časů přidání příspěvků, nějak přes den nestíhám. Takže skoro v jednu v noci sem ale musím dát alepoň tři obrázky ze soboty 8.4. Při příležitosti velké brigády na Museu v Rosicích jsme si zapůjčili ŠD11 neboli ešdu. Částečně jsme se s ní přivezli na brigádu a ještě jsme si udělali takový malinký výlet do Stéblové a zpět. Na první fotce je označení vozidla cedulí "Velmi zvláštní jízda", což jak uvidíte dále bylo zcela namístě (tuto i další fotky kliknutím otevřete větší):
Cedule

Na druhé fotce je část šotoušů před ešdou na silnici z Hrádku do Stéblové. Zleva kolega Biško alias PB, kolega Kůna, kolega Petrásek a vpravo se vyjímám já:
šotouši na výletě

Variantní použití autobusu jako expedičního vozidla pro průzkum zrušených tratí přímo po tělese. Kdysi jsme takhle projeli bývalou vlečku Stéblová - Gigant s žigulem - vypadalo to takhle. Těleso vlečky do Explosie je ale sjízdné místy i pro autobus, tak jsme toho využili. Jednalo se zřejmě o první přepravu osob na této vlečce, a to dokonce až po jejím vytrhání :-)
Jede, jede autobus
 9. dubna 2006v 00:55 | odkaz
8. dubna 2006 - Z hloubi archivu kolegy kFo
Na poštovní autobusy Š11 si dobře pamatuju, dokonce jsem jich pár stihnul i nafotit v provozu. Ale kolega kFo vytáhl další eso z archivu:
Poštovní souprava
Větší fotku a další s detailem toho ešdéčka vzadu najdete na této stránce. Hledejte v posledním řádku náhledů.
A kolega Lp zase poslal netradiční záběry ze střechy měnírny Polabiny. Jeden s autobusem 143 najdete tady.
 8. dubna 2006v 00:46 | odkaz
6. dubna 2006 - Blog PSHŽD
Nechci tříštit síly do dalšího webu se stejným tématem, ale na adrese http://pshzd.blog.cz/ je založený "Spolkový blog" pro občasné uložení a zveřejnění toho, co bude právě po ruce a kvůli čemu nebude nutné aktualizovat hned weby. Praktické využití už se rýsuje - přístup nás do blogu má asi 5 a je to dobrý prostor pro uložení souvisejících věcí k diskuzím na k-reportu. Například jsem do blogu dal teď pár fotek ex-FTL busů v Moravanech.
 6. dubna 2006v 22:48 | odkaz
4. dubna 2006 - Křižovatka u zimáku trochu jinak
Potom, co jsme zde předváděli fotky z rekonstrukce křižovatky u zimáku, hrábnul kolega kFo do svého hlubokého archivu a poslal dva krásné obrázky. Naším úkolem je odhalit přesný rok pořízení fotek - leží mezi roky 1980 a 1984. Pokud to někdo určíte přesněji, napište do komentářů. A jinak nezbývá než zvolat: "Karle, posílej toho víc...!"
ŠMK u zimního stadionu
2 x ŠL 11 u zimáku
 4. dubna 2006v 22:19 | odkaz
3. dubna 2006 - Linka 27 a odbočka mimo téma
Dnešek byl prvním dnem normálního provozu linky 27. Nasazena byla 21Tr číslo 399 - zvídavý objektiv agenta Lp ji zachytil na stanici Dukla, náměstí:
První den linky 27

A teď ta odbočka. Jak jsem měl hektický minulý týden, nějak mi unikla jedna informace. O co šlo? Nejsem žádný znalec literatury a náruživý čtenář, naopak čtu mnohem míň než bych i sám chtěl. Takže pokud vynecháme odborné věci, tak jen velice málokterého autora jsem považoval tak nějak "za svého". Jedním z nich byl polský spisovatel Stanislaw Lem. Ten zemřel minulý týden a já se dokonce trochu zastyděl, že jsem tuhle informaci prošvihl. Protože mnoho jeho knížek jsem četl už před mnoha lety (výchova mého otce) a další v době zcela nedávné. Jestli nevíte o koho jde, tak moje věková kategorie si může pamatovat vůbec ne špatný film Zkouška pilota Pirxe a také Solaris, nedávno znova natočený. Jenže to pro mě je Lem spojený s něčím jiným, s robotickými pohádkami v Kyberiádě nebo třeba s Hvězdnými deníky Ijona Tichého, což je směs legrace a občas i docela vážných věcí. Například z knihy Futurologický kongres jsem uměl citovat dost věcí zpaměti. Budu si muset opět tyhle knihy přečíst, tak nějak na počest autora, kterého jsem měl docela výrazně v oblibě. Mimochodem - hned jeho první román Astronauti, napsaný už v roce 1951, zasáhl docela silně asi nejenom mne - mimo jiné i skvělou dramatizací s hvězdným hereckým obsazením. Tu jsme poslouchali se sestřičkou jako malé děti z elpíčka a teď to mám dokonce jako mp3 přímo v tomhle počítači. "Volám Kosmokrator, volám Kosmokrator", případně "Výborně Soltyku, vy jste geniální pilot" byly hlášky u nás doma zlidovělé.
Konec odbočky mimo téma. Nechci tady psát nekrology, ale tady jsem tak nejak musel.
 3. dubna 2006v 19:07 | odkaz
1. dubna 2006 - První den linky 27
Dnes proběhla první akce historických vozidel. V ulicích se objevil jak trolejbus 353 s výstavkou na téma trolejbusů Tatra T86 (do Pardubic dotrazily právě před padesáti lety), tak i trolejbus 358 na zahajovacím dni provozu linky 27. Více fotek najdete zde.
Webmaster za volantem ...


Kromě toho máme u nás také třetí povodňový strupeň - a to jak na Labi, tak na Chrudimce. Ačkoliv to aktuálně nevypadá nijak dramaticky, vzhledem k naplnění přehrad na obou řekách to může být ještě veselé. Pravidelné zprávy najdete na webu Povodí Labe.
Zatopené pole u Němčic

 1. dubna 2006v 21:48 | odkaz

---

http://www.trolejbus.cz